Aktualita
Co vše nepatří do kanalizace?
Možná vám připadá otázka z titulku tohoto článku banální. Ale věřte, že opakování je skutečně matkou moudrosti. Odpadní voda z našich domácností i rekreačních objektů, jakož i z provozoven a institucí je zpravidla odváděna veřejnou splaškovou kanalizací do objektu známého pod zkratkou ČOV – čistírny odpadních vod – kde je vyčištěna.
Provozování vodohospodářské infrastruktury je vázáno množstvím legislativních předpisů a podzákonných norem. Kanalizačním řádem je navíc dáno, co do veřejné splaškové kanalizace patří a nepatří. Je logické, že do kanalizace bezesporu patří odpadní vody z domácností, tj. odpadní vody z WC, kuchyní, koupelen a popř. prádelen, tedy tzv. splaškové odpadní vody.
Naopak srážkové vody z okapů, popř. z pozemků a sklepů jsou označovány jako vody balastní a je zakázáno vypouštět je do veřejné splaškové kanalizace. Do kanalizace však také nepatří celá řada odpadů vzniklých v domácnostech. Posuďte sami, zda o všech zakázaných odpadech, které nesmí do kanalizace víte.
Do kanalizace nepatří:
- odpady z kuchyňských drtičů
- zbytky jídel a dalších potravin
- zbytky zeleniny a ovoce
- tuky a oleje – fritovací a ostatní oleje z domácností
- mrtvá zvířata
- hadry, látky a tkaniny
- houbičky na nádobí
- papírové utěrky
- piliny, hobliny, popel a prach
- zemina
- odličovací tampóny a vata
- papírové kapesníky
- vlhčené ubrousky
- dámské hygienické potřeby
- dětské pleny
- vatové tyčinky
- vlhčený toaletní papír
- vlasy
- staré barvy, ředidla, lepidla
- kyseliny, hydroxidy, čistící prostředky
- mazadla, oleje a motorové oleje
- domácí a zahradní chemie
- obsah baterií, ropné látky
- radioaktivní látky
- infekční a karcinogenní látky
- hořlavé a výbušné látky, chemické látky
- jedy a omamné látky
- stavební hmoty
Tak co? Překvapil vás rozsah položek, které do odpadu nepatří? Nezdá se to, ale ani takový technologický vodohospodářský objekt jakým je ČOV nezvládne pojmout, zlikvidovat a přečistit vodu a odpad, na který není stavěný. Každý, kdo nedoržuje kanalizační řád tak přispívá k tomu, že náklady na čištění vody a provoz ČOV stoupají, což má neblahý vliv na cenu stočného a může v krajním případě i ohrozit životní prostředí a přírodní zdroje. A to nikdo nechceme. Proto doporučejeme být pečliví a ostražití, šířit osvětu a myslet na to, že odpadní „trubky“ nejsou smetištěm, skládkou nebo spalovnou odpadu.